Domů > Blog > Aktuality > Zaměstnanecké benefity 2024

Zaměstnanecké benefity 2024

1.10.2024, Gabriela Dvořáková

Od roku 2024 se pro zaměstnanecké benefity upravené v § 6 odst. 9 písm. d) ZDP zavádí úhrnný celkový limit ve výši poloviny průměrné mzdy. Zaměstnavatel může přispívat každému zaměstnanci na osvobozené nepeněžní benefity v maximální výši 21 983 Kč ročně (r. 2024).

Nepeněžní zaměstnanecké benefity

Nejčastěji využívané nepeněžní benefity jsou osvobozeny od daně z příjmu pouze do poloviny průměrné mzdy, tedy 21 983 Kč ročně pro rok 2024 a u zaměstnavatele jsou náklady daňově neuznatelné. Náklady převyšující ½ průměrné mzdy budou pro zaměstnavatele daňově uznatelné, naopak u zaměstnance budou podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Mezi nejčastější nepeněžní zaměstnanecké benefity zahrnujeme:

  • příspěvek na kulturu (vstupenky do kina, divadla, na koncerty),
  • příspěvek na dovolenou,
  • sportovní kurzy,
  • tištěné knihy,
  • zdravotnické a léčebné služby a zboží,
  • vzdělávací služby,
  • vstupné do sportovních zařízení (fitness centra, aquaparky, bowling, tenis),
  • použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona atd.)

Příspěvek musí být pro zaměstnance vždy nepeněžní. To znamená, že zakoupený benefit musí být fakturován na zaměstnavatele a být jim i uhrazen. Nadále bude možné limit aplikovat i na rodinné příslušníky.

Příspěvek na doplňkové penzijní spoření a životní pojištění

Zaměstnanci je možné přispívat na doplňkové penzijní spoření, životní pojištění a nově dále příspěvek na dlouhodobý investiční produkt a na pojištění dlouhodobé péče – souhrnně označeno jako daňově podporované produkty spoření na stáří. Maximální výše příspěvku činí 50 000 kč za rok. Tento příspěvek je u zaměstnance osvobozený. Pro zaměstnavatele je celá hodnota příspěvku daňovým nákladem. Smlouvu uzavírá zaměstnanec a při jejím uzavření nebo při změně nahlásí pojišťovně, že mu bude zaměstnavatel platit příspěvky.

Akce pořádané zaměstnavatelem

„Výhra“ ze sportovních a kulturních akcích pořádaných zaměstnavatelem (např. vánočních večírků, oslavy výročí firmy, sportovním utkání atd.) je osvobozena od daně z příjmu. Tyto akce musejí zároveň splňovat formu příležitostné, neveřejné a přiměřené události. Nejedná se tedy o týdenní akce či zahraniční pobyty. Příjmy z těchto „výher“ tak neovlivní výše uvedený nový souhrnný limit pro osvobození zaměstnaneckých benefitů.

Navštivte domovskou stránku naší Účetní kanceláře.

Přejít nahoru